Projekto sprendinių keitimas. Kas yra esminiai ir neesminiai statinio projekto sprendiniai?
- Autorius Kasparas Blotnys
Atliekant projektavimo ir statybos darbus iki statybos užbaigimo labai dažnai atsiranda būtinybė koreguoti projektą. Prieš atliekant projekto korekcijas būtina įvertinti, kokias pasekmes jos gali turėti. Tam tikri pakeitimai gali neturėti jokios įtakos, tačiau kai kuriais atvejais gali tekti iš naujo atlikti projektinių pasiūlymų viešinimo (visuomenės informavimo) procedūras ar net gauti naują statybos leidimą. Straipsnyje trumpai apžvelgsime teisinį reguliavimą dėl esminių ir neesminių projekto sprendinių pakeitimų, bei nuo 2024 m. lapkričio mėnesio įsigaliosiančius Statybos įstatymo pakeitimus šiuo klausimu.
- Peržiūros: 1805
Detalusis planas. Procedūrų aprašymas
- Autorius Kasparas Blotnys
2018 metais publikavome straipsnį apie detaliojo plano koregavimo procedūra. Straipsnis susilaukė didelio populiarumo. Detalusis planavimas vėl tapo itin aktualus, todėl teikiame atnaujintą straipsnio versiją, atitinkančią dabartinį (2024 vasario mėn.) teisinį reguliavimą. Bendrai apžvelgsime tipines procedūras apimančias tiek naujo detaliojo plano rengimą, tiek esamo koregavimą (bendra tvarka) bei keitimą. Remiamasi ne tik teisės aktų reikalavimais, bet ir praktika dirbant teritorijų planavimo srityje.
- Peržiūros: 1950
Bendrojo plano reglamentai: Norint gauti statybos leidimą būtina rengti kvartalo detalųjį planą
- Autorius Kasparas Blotnys
Praėjo beveik pusmetis nuo naujojo Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano įsigaliojimo. Todėl jau matome bendrą vaizdą kaip veikia svarbiausias sostinės teritorijų planavimo dokumentas praktikoje. Straipsnių ciklą pradėsime nuo vieno aštresnių tekstinių reglamentų Nr. 08 – reikalavimo rengti kompleksinį teritorijų planavimo dokumentą visam kvartalui. Tikslus šio reglamento tekstas – Statybos leidimai naujų gyvenamųjų pastatų statybai teritorijoje gali būti išduodami tik visam kvartalui parengus vietovės lygmens kompleksinio TPD. Kompleksinio TPD teritorijos dydį nustato Miesto plėtros departamentas.
- Peržiūros: 2796
Žemės sklypo paskirties ir naudojimo būdo keitimas nuo 2021 m. liepos 1 d.
- Autorius Kasparas Blotnys
Šių metų liepos 1 dieną įsigaliojusiame naujos redakcijos Teritorijų planavimo įstatyme iš esmės pakeista žemės sklypų paskirties ir/ar naudojimo būdo keitimo tvarka, kai neparengtas detalusis planas. Iki tol ši procedūra buvo paprasta – pateiktas prašymas išnagrinėjamas ir atsižvelgiant į savivaldybės bendrojo plano sprendinius pateikiamas administracijos direktoriaus įsakymas, leidžiantis pakeisti paskirtį ir/ar naudojimo būdą. Nuo liepos 1 dienos ši procedūra tapo sudėtingesnė ir nors praktikoje kol kas neveikia, pabandysime ją apžvelgti.
- Peržiūros: 6697
Sumažinti privalomi atstumai tarp automobilių stovėjimo vietų ir pastatų langų
- Autorius Kasparas Blotnys
Be didelio triukšmo ir reklamos vasario pabaigoje įsigaliojo nauja STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“ redakcija. Joje pakeisti privalomi 123 punkte nustatyti atstumai nuo uždarojo tipo antžeminių automobilių saugyklų, garažų, atvirojo tipo automobilių saugyklų, taip pat įvažiavimo, išvažiavimo vartų ir vėdinimo sistemos oro šalinimo angų iki pastatų ar patalpų varstomų langų, vėdinimo sistemos oro ėmimo angų.
- Peržiūros: 10380
Elektros linijos apsaugos zona arba kaip sklypas 2020 metais tapo beverčiu
- Autorius Kasparas Blotnys
2020 metai buvo tokie nenuspėjami, kad toks atrodytų menkas dalykas kaip įsigaliojęs LR Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas liko beveik nepastebėtas. Tačiau kai kuriems žemės savininkams jis atnešė didelių nuostolių – jų sklypai tapo gerokai prastesni ar net beverčiai. Rengiant žemės sklypo vystymo galimybių analizę neseniai teko išgelbėti klientą būtent nuo tokio pirkinio – vietoje to, kad būtų pasistatęs namą, galėjo prarasti nemenką sumą pinigų ir likti su nelikvidžiu sklypu. Viskas dėl elektros linijos apsaugos zonos, užėmusios beveik visą sklypo plotą.
- Peržiūros: 7884
Lengvai pasiekiami darželiai ir pradinės mokyklos - sprendimas užsikimšusioms miesto gatvėms
- Autorius Kasparas Blotnys
Prasidėjus rugsėjui, Vilnius tapo viena didele transporto grūstimi. Visiems puikiai suprantama, kad to priežastis - vaikų vežimas į mokyklas ir darželius. Savivaldybė susiekimo problemas sprendžia bandydama tobulinti viešojo transporto sistemą, dirbtinai mažindama automobilių stovėjimo vietas centrinėje miesto dalyje, ribodama tranzitinį eismą senamiestyje, vykdydama dviračių takų plėtrą ir panašiomis priemonėmis. Žinutė labai aiški – nebenaudokite automobilių ir persėskite į viešąjį transportą, ant dviračio, paspirtuko ar panašiai. Šios priemonės galbūt kažkiek efektyvios, tačiau pamirštama, kad viskas turi prasidėti nuo miesto planavimo.
- Peržiūros: 2969
Pasenusių detaliųjų planų koregavimas
- Autorius Kasparas Blotnys
Įsivaizduokite situaciją – įsigijote sklypą su galiojančiu detaliuoju planu. Norite pasistatyti vieno buto gyvenamąjį namą - būtent tai ir leidžia detalusis planas. Tiesa, jis pakankamai senas – patvirtintas prieš maždaug 20 metų. Taigi, architektas parengia namo eskizą, pateikia prašymą patvirtinti projektinių pasiūlymų rengimo užduotį. Gaunate savivaldybės atsakymą, kuriame nurodyta, kad bet kokio pastato projektavimas sklype negalimas, kadangi detaliajame plane nenustatytas kuris nors privalomasis reglamentas – pavyzdžiui, užstatymo intensyvumas. Savivaldybė siūlo koreguoti detalųjį planą ir taip nustatyti trūkstamą reglamentą.
- Peržiūros: 4533
Projektavimas karantino metu
- Autorius Kasparas Blotnys
Nors karantinas gerokai apsunkino įmonių ir institucijų darbus, tačiau projektavimo procesus sutrikdė vos kelioms dienoms. Praėjus mėnesiui nuo to laiko, kai dirbti iš namų buvo priversti ne tik vystytojai, architektai, inžinieriai, bet ir savivaldybių ir kitų institucijų darbuotojai, galime apžvelgti kaip susiklostė situacija projektavimo srityje.
- Peržiūros: 2264
Priimtas sprendimas dėl atstumų tarp automobilių stovėjimo vietų ir pastatų langų
- Autorius Kasparas Blotnys
Prieš kiek daugiau nei mėnesį publikavome straipsnį apie nežinią dėl nuo 2020 m. sausio 1 d. nebegaliojančių specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų, o tuo pačiu ir nebereglamentuojamo atstumo tarp automobilių stovėjimo vietų ir pastatų langų. Nors ir kiek pavėluotai, bet šioks toks aiškumas šiuo klausimu atsirado – bent jau kuriam laikui.
- Peržiūros: 2802
Apie planuojamus automobilių stovėjimo vietų atstumus iki pastatų langų
- Autorius Kasparas Blotnys
Nuo 2020 m. sausio 1 d. įsigalioja Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas, kuris pakeis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas Specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas. Viena iš daugiausiai sunkumų ir klausimų keliančių nekilnojamojo turto plėtotojams ir projektuotojams galiojančių žemės naudojimo sąlygų – tarp Gamybinių ir komunalinių objektų sanitarinių apsaugos ir taršos poveikių zonų įtrauktų požeminių, požeminių-antžeminių garažų, atvirų mašinų aikštelių, taip pat įvažiavimų į jas atstumai iki pastatų langų. Įsigaliosiančiame Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme šių apribojimų nebeliks.
- Peržiūros: 5728
Projektinių pasiūlymų viešinimas kai parengtas detalusis planas
- Autorius Kasparas Blotnys
Rengiant detalųjį planą savivaldybė ar kitos institucijos paprastai reikalauja pateikti planuojamų pastatų projektinius pasiūlymus. Vadinasi, atliekant visuomenės informavimo procedūras, viešinami ir detaliojo plano sudėtyje esantys projektiniai pasiūlymai. Patvirtinus detalųjį planą atrodo logiška, kad nekeičiant projektinių pasiūlymų, jie antrą kartą neturėtų būti viešinami. Panagrinėkime kaip tokiu atveju reikėtų elgtis remiantis galiojančiais teisės aktais.
- Peržiūros: 3489
Nekilnojamojo turto analizė arba kaip sumažinti riziką įsigyjant turtą vystymui
- Autorius Kasparas Blotnys
Teritorijų planavimo ir projektavimo procesai tampa vis labiau sudėtingi ir sunkiau prognozuojami dėl dažnos teisės aktų kaitos, teisinio neaiškumo bei ne visuomet geranoriškai nusiteikusių institucijų požiūrio. Net ir patyrusiems vystytojams bet koks naujas projektas yra rizikingas, todėl prieš įsigyjant ar pradedant vystymą būtina turėti kuo daugiau informacijos, bei pasirinkti tinkamą kelią. Geriausia rizikos sumažinimo priemonė prieš įsigyjant turtą – nebrangi ir greitai parengiama nekilnojamojo turto vystymo galimybių analizė, kuri susideda iš dviejų dalių - teisinės ir architektūrinės.
- Peržiūros: 5859
Specialiųjų reikalavimų neišdavimo pagrindai
- Autorius Kasparas Blotnys
Kartais pasitaiko situacijų, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių savivaldybė atsisako išduoti specialiuosius reikalavimus. Nors mūsų valstybėje turėtų būti remiamasi teisės aktų reikalavimais, tačiau neretai atsisakymo motyvai būna gana subjektyvūs ir ne visada pagrįsti. Apžvelkime atvejus, kada specialieji reikalavimai gali būti teisėtai neišduodami.
- Peržiūros: 3573
Automobilių stovėjimo vietų skaičiaus reglamentavimas
- Autorius Kasparas Blotnys
Būtino automobilių stovėjimo vietų skaičiaus užtikrinimas – vienas svarbiausių uždavinių projektuojant bet kokį pastatą mieste. Tai gali apriboti pastato dydį, smarkiai koreguoti sklypo planą. Kaip rodo praktika, suplanavus nepakankamą, nors ir teisės aktų reikalavimus atitinkantį stovėjimo vietų skaičių, neretai chaosui pasmerkiamas visas kvartalas. Kadangi neretai sulaukiame klientų klausimų šia tema, straipsnyje apžvelgsiu svarbiausius tai reglamentuojančius teisės aktus – visai Lietuvai aktualų STR ir Vilniaus mieste galiojantį tvarkos aprašą.
- Peržiūros: 16938
Aplinkos ministerijos atsakymai dėl žemės sklypo bendraturčių sutikimų ir viešinimo keičiant patalpų paskirtį
- Autorius Kasparas Blotnys
Anksčiau rašėme apie tai, kad keičiant patalpų paskirtį būtina gauti visų žemės sklypo savininkų sutikimus, bei apie tai, kad patalpų paskirties keitimas netiesiogiai yra prilyginamas visuomenei svarbaus pastato, tokio kaip daugiabutis namas, prekybos centras ar oro uostas, statybai, todėl būtina atlikti tokius pat projektinių pasiūlymų viešinimo veiksmus. Dėl šių klausimų, kurie atrodo kaip klaidos arba paskubomis parengti neišbaigti teisės aktų pataisymai, kreipėmės į Aplinkos ministeriją su pasiūlymais ir prašymais paaiškinti situaciją. Po ilgo laiko gavome atsakymus, kuriuos pateikiame šiame straipsnyje.
- Peržiūros: 4386
Senelių namai ir žemės naudojimo būdo problema
- Autorius Kasparas Blotnys
Senelių namai Lietuvoje tampa vis labiau populiarūs ir reikalingi. Tai įrodo ne tik laukiančių į juos patekti senelių eilės, bet ir nemažas skaičius žmonių, norinčių steigti šias įstaigas. Milžiniško pelno šis verslas tikrai neatneša, todėl tai daroma daugiau iš pašaukimo ir noro padėti ne tik seniems žmonėms, bet ir jų šeimoms. Aiškiai matosi, kad senelių priežiūros problema yra. Logiška, kad iniciatyvos ją spręsti turėtų būti visokeriopai palaikomos valstybės. Tačiau Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos pačios yra sukūrusios formalią kliūtį, kuri dažniausiai užkerta kelių naujų senelių namų steigimui.
- Peržiūros: 5282
Supaprastintas detaliojo plano statybos zonos ir kitų sprendinių koregavimas: Procedūrų aprašymas
- Autorius Kasparas Blotnys
Daugeliui nekilnojamojo turto vystytojų tenka susidurti su situacija, kai tenka koreguoti detaliajame plane nustatytą pastatų statybos zoną, liniją arba atliekant kitus neesminius detaliojo plano pakeitimus. Daugeliu atvejų tai galima įgyvendinti savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu pastatų projekto rengimo metu. Tokia procedūra trunka gerokai trumpiau nei įprastas detaliojo plano koregavimas ar keitimas. Šiame straipsnyje bendrai apžvelgsiu atvejus, kada toks koregavimas yra galimas, ir visus jo etapus.
- Peržiūros: 7648
Sodybos statyba ir energinis naudingumas
- Autorius Kasparas Blotnys
Šaltajam metų sezonui artėjant į pabaigą dažnam kyla minčių apie sodybos įsigijimą ar statybą. Idealu, jei pirksite sodybą su jau pastatytais ir Jūsų poreikius tenkinančiais pastatais. Dažniausiai sodybos pastatų remontas ar rekonstravimas nėra labai sudėtingi nei projektavimo, nei statybos prasme. Tačiau vis labiau augantys pastatų energinio naudingumo reikalavimai naujų svajonių sodybos pastatų statybą gali gerokai pabranginti.
- Peržiūros: 3175
Gyvenamojo kvartalo vystymas: Nuo ko pradėti?
- Autorius Kasparas Blotnys
Savo darbo praktikoje susiduriame su gyvenamųjų namų kvartalų ar netgi nedidelių gyvenviečių vystymu įvairiausiose stadijose – nuo koncepcijos sukūrimo, žemėtvarkos projektų parengimo iki gatvių ar atskirų namų statybos leidimų gavimo. Pažvelgus į internete esančius žemėlapius, nesunku pastebėti didelius laukuose esančius sudalintų sklypelių masyvus be jokios infrastruktūros, kurie daugelį metų stovi neparduoti ir tušti. Tačiau pasitaiko ir nemažai gerų projektų, kurie nuo pat pradžių vystomi su iš anksto sukurta ir apgalvota vizija. Pakalbėkime apie tai, kaip pasirinkti tinkamą vietą sėkmingam projektui ir kokius parengiamuosius darbus svarbiausia atlikti prieš imantis realių žemėtvarkos procedūrų.
- Peržiūros: 4358
Aplinkos ministerija: Patalpų paskirties keitimas prilyginamas visuomenei svarbaus pastato statybai
- Autorius Kasparas Blotnys
Aplinkos ministerija vis nenustoja stebinti. Naujas pavyzdys – patalpų paskirties keitimo atveju privaloma viešinti projektinius pasiūlymus lygiai ta pačia tvarka, kaip ir projektuojant naują daugiabutį namą, didelį prekybos centrą, oro uostą ar atominę elektrinę. Tai galioja patalpoms, esančioms visuomenei svarbiame pastate, pavyzdžiui, bet kuriame daugiabutyje name. Nepaisant to, kad šis reikalavimas atsirado dar 2018 metais, iki šiol Aplinkos ministerija nesugebėjo tam pritaikyti teisės aktų, todėl viešinant patalpų keitimo projektinę medžiagą tenka atlikti perteklines ir nelogiškas biurokratines procedūras, dėl kurių papildomai apkraunami ne tik patalpų savininkai, projektuotojai, bet ir savivaldybių specialistai.
- Peržiūros: 7292
Vyriausybės pastato pritaikymas naujam gyvenimui
- Autorius Kasparas Blotnys
Neseniai mūsų aprašytas vyriausybės ir ministerijų perkėlimo planas į didžiulę nenaudojamą teritoriją prie geležinkelio stoties sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo. Vilniaus savivaldybė netgi paskelbė apie planus šią teritoriją užstatyti, bet apie Vyriausybės ir ministerijų perkėlimą nieko nekalbėjo. Po šios viešųjų ryšių akcijos jau praėjo šiek tiek laiko, viskas nutilo ir pasidarė neaišku, ar kažkas ta linkme daroma. Kad visomis prasmėmis perkelti institucijas į mūsų siūlomą vietą būtų tikslinga jau išdėstėme. Šįkart rašome apie tai, kaip būtų galima panaudoti Vyriausybės pastatą, esantį Gedimino prospekte, kitoms reikmėms.
- Peržiūros: 2977
Specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos arba galimi apribojimai statybai
- Autorius Kasparas Blotnys
Ruošiantis įsigyti žemės sklypą ar pradėti jo vystymo darbus, labai svarbu atkreipti dėmesį į jam taikomas specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas. Paprastai šios sąlygos būna įrašytos nekilnojamojo turto registro išraše. Tačiau jame bus nurodyta tik žemės sklypo dalis, kurioje taikomi tam tikri apribojimai, paprastai apimantys ir statybą. Norint žinoti kur ir ką galima ar negalima statyti, būtina detaliai juos išnagrinėti. Apžvelgsime mūsų darbo praktikoje dažniausiai pasitaikančius ir įdomesnius atvejus.
- Peržiūros: 5115
Formavimo ir pertvarkymo projektas: procedūrų aprašymas
- Autorius Kasparas Blotnys
Formavimo ir pertvarkymo projektu žemės sklypai gali būti padalinami, sujungiami, kitaip keičiamos jų ribos, paskirtis, prijungiami įsiterpę laisvos valstybinės žemės plotai, taip pat formuojami nauji sklypai. Tam tikrais atvejais, kai keičiamos tik sklypų ribos, šiais projektais netgi gali būti koreguojami galiojantys detalieji planai. Tai šiek tiek paprastesnė procedūra už detalųjį planą, tačiau užtrunkanti ir susidedanti iš keleto etapų. Apžvelkime visą formavimo ir pertvarkymo projekto procesą.
- Peržiūros: 7049
Seimo garažai Vilniaus centre: Kaip šią vietą būtų galima pritaikyti visuomenės poreikiams?
- Autorius Kasparas Blotnys
Kiekvieną dieną pro savo biuro langą matome sovietinį palikimą atsilupusiu fasadu – Seimo garažus. Jie yra pačiame Vilniaus centre, prie pat Neries upės ir Architektų sąjungos, tarp Žvejų ir A. Juozapavičiaus gatvių. Iš Seimo garažų sklypo atsiveria puikus vaizdas į Vilniaus senamiesčio pusę ir Neries upę. Savaime suprantama, kad nebe pirmos jaunystės sovietinių garažų tokioje nuostabioje vietoje tikrai neturėtų būti.
- Peržiūros: 4360
Detaliojo plano tvirtinimas: vilkinimas ir jo sprendimas
- Autorius Kasparas Blotnys
Neseniai savo straipsnyje aprašiau visą detaliojo plano korektūros procesą. Toliau aktyviai dirbant teritorijų planavimo srityje neįmanoma nepastebėti detaliojo plano tvirtinimo procedūros trūkumų, kurie sukelia aiškias galimybes valdininkų ir politikų piktnaudžiavimui ar netgi prielaidas korupcijai. Panagrinėkime šią problemą ir galimus jos sprendimo būdus.
- Peržiūros: 3969
Kaimo plėtra arba į ką atsižvelgti ruošiantis pirkti sodybą
- Autorius Kasparas Blotnys
Nors mūsų įmonė vadinasi “Miesto plėtra“, pastaruoju metu nagrinėjome nemažai žemės sklypų, esančių kaimo vietovėse. Kai kurie klientai kreipiasi norėdami pirkti žemę sodybos ar kaimo turizmo pastatų statybai, kiti su tikslu kurti gyvenamuosius kvartalus. Taigi, apžvelkime svarbiausius teritorijų planavimo dokumentus ir kitus aspektus, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš įsigyjant sklypą kaimo vietovėje.
- Peržiūros: 4614
Statybos darbai Vilniaus senamiestyje – į ką atkreipti dėmesį?
- Autorius Kasparas Blotnys
Statybą Vilniaus senamiestyje reglamentuoja ne vienas galiojantis teritorijų planavimo dokumentas ar kitas teisės aktas, o ką kalbėti apie rengiamus ar planuojamus rengti dokumentus. Taip pat yra palikta gana nemažai vietos interpretacijai ir kartais bet kokie projektavimo ir su jais susiję darbai šioje teritorijoje gali būti gerokai sudėtingesni nei kitose miesto dalyse. Todėl apžvelkime svarbiausius akcentus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį prieš įsigyjant turtą vystymui ar pradedant projektavimo darbus kultūros paveldo objekto teritorijoje – Vilniaus senamiestyje.
- Peržiūros: 4315
Pakeistas visuomenei svarbių statinių sąrašas. Svarbiausi akcentai
- Autorius Kasparas Blotnys
Šiandien įsigaliojo naujos redakcijos statybos techninis reglamentas STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“. Pakeistas labai daug visuomenės diskusijų keliantis šio STR priedas - Visuomenei svarbių statinių (jų dalių) sąrašas. Trumpai apžvelkime aktualiausius ir svarbiausius šio sąrašo pakeitimus.
- Peržiūros: 5848
Detaliojo plano korektūra. Procedūrų aprašymas
- Autorius Kasparas Blotnys
2014 metais iš esmės pakeitus teritorijų planavimo tvarka, nauji detalieji planai praktiškai neberengiami. Tačiau senųjų, dažnai nebeaktualių detaliųjų planų panaikinimo mechanizmas taip ir nesukurtas. Vienintelis kelias šių teritorijų planavimo dokumentų pritaikymui šiandienos poreikiams – korektūra arba keitimas. Šiame straipsnyje detaliai apžvelgsime dažniau pasitaikančios detaliojo plano korektūros procedūras ir praktiką Vilniaus mieste.
- Peržiūros: 13830
Stoties ir Naujininkų atgaivinimas: Analizė ir veiksmų planas
- Autorius Kasparas Blotnys
Neseniai publikuotas straipsnis apie didžiulę bėgiais užimtą teritoriją prie Vilniaus geležinkelio stoties ir jos galimą konversiją sulaukė didžiulio skaitytojų susidomėjimo ir palaikymo. Kad viskas neatrodytų tik kaip eilinė utopija ar tuščios politikų šnekos prieš rinkimus, nusprendėme pateikti analizę ir tikslų veiksmų planą, kaip įgyvendinti šią Stoties ir Naujininkų rajonų prikėlimo idėją. Nors tai ir didžiulis projektas, tačiau turint visą informaciją ir žinant ką reikia atlikti, viskas pasidaro įmanoma.
- Peržiūros: 8249
Valstybinės žemės valdymo problema miestuose ir galimi jos sprendimai
- Autorius Kasparas Blotnys
Viena didžiausių problemų, dėl kurios kenčia miestai – valstybinės žemės valdymas. Savivaldybės valdo tik į gatvių raudonąsias linijas, atskiruosius želdynus patenkančius plotus ir nedidelę dalį kai kurios kitos valstybinės žemės. Visos valstybinės žemės valdytojas yra Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT), todėl atliekant bet kokį su šia žeme susijusį veiksmą, būtina gauti šios institucijos sutikimą. Pavyzdžiui, jei jūsų sklypas ribojasi su laisva valstybine žeme ir norite statyti pastatą arčiau sklypo ribos nei teisės aktuose nustatytas atstumas, jei norite laisvoje valstybinėje žemėje įrengti įvažiavimą, tiesti inžinerinius tinklus ar laikinai aptverti statybos aikštelę.
- Peržiūros: 4793
Bendrojo plano keitimas: Kodėl užmirštas Naujų transporto rūšių diegimo Vilniuje specialusis planas?
- Autorius Kasparas Blotnys
Vienas svarbiausių aukštos gyvenimo kokybės miesto bruožų – greitas, saugus ir patogus viešasis transportas, kuris nestovi spūstyse. Dabartinė situacija aiškiai parodo, kad net ir nauji autobusai ir troleibusai jokiu būdu nesugeba konkuruoti su automobiliais. Dėl to Vilnius susisiekimo sistemos klausimu gerokai atsilieka nuo aukšta gyvenimo kokybe pasižyminčių Europos miestų. Įdomu tai, kad sprendimai jau seniai numatyti galiojančiuose teritorijų planavimo dokumentuose, tačiau iki šiol problemos iš esmės nėra sprendžiamos.
- Peržiūros: 6911
Stoties ir Naujininkų atgaivinimo planas arba kur perkelti ministerijas ir autobusų stotį
- Autorius Kasparas Blotnys
Jau kuris laikas politikai ir žiniasklaida kalba apie ministerijų perkėlimą. Buvo įvairių siūlymų ir spekuliacijų kalbant apie galimas naujas vietas šioms vykdomosios valdžios institucijoms, pradedant Žalgirio stadiono teritorija, chaotiškai automobilių stovėjimui naudojama žeme prie Seimo rūmų, Kaunu ir baigiant Lietuvos Edukologijos universiteto teritorija. Tačiau mes, Miesto plėtros komanda, siūlome variantą, kuris nereikalautų nei brangaus turto išpirkimo, nei didelių griovimo darbų. Į šią vietą perkeliant ministerijas atsigautų stoties rajonas ir didelė dalis Naujininkų, taip pat būtų išspręstas Vilniaus gėdos – autobusų stoties klausimas, jau nekalbant apie miesto transporto problemų sprendimą.
- Peržiūros: 16305
Aplinkos ministerijos atsakymas dėl sklypo bendraturčių sutikimų keičiant patalpų paskirtį
- Autorius Kasparas Blotnys
Neseniai publikavome straipsnį apie tai, kad keičiant patalpų paskirtį, atliekant kapitalinį remontą ar rekonstravimą, yra būtina gauti ne tik daugumos pastate esančių patalpų savininkų sutikimus, bet ir visų 100 procentų žemės sklypo savininkų sutikimus. Kreipėmės į Statybos inspekciją, kad pateiktų savo nuomonę. Statybos inspekcija, nors ir sutiko su tuo, kad teisės aktų reikalavimai nelogiški, tačiau jokių veiksmų nesiėmė ir pasiūlė patiems kreiptis oficialiai į Aplinkos ministeriją su siūlymais. Gavome Aplinkos ministerijos atsakymą į mūsų raštą, kuriuo dalinamės.
- Peržiūros: 6607
Bendrojo plano keitimas: Automobilių stovėjimo aikštelės Vilniaus centre
- Autorius Kasparas Blotnys
Vilniaus miesto Bendrojo plano keitimo koncepcijoje yra tik trumpai užsiminta apie tai, kad turi būti plečiamas daugiaaukščių mokamų automobilių stovėjimo aikštelių tinklas senamiesčio ir istorinio miesto centro perimetre atitinkamai mažinant automobilių stovėjimo vietų gatvėse skaičių. Tačiau nėra nieko paminėta apie konkrečias naujų automobilių stovėjimo aikštelių įrengimo vietas, kurios jau anksčiau buvo numatytos savivaldybės planuose ir teritorijų planavimo dokumentuose. Šiame straipsnyje apžvelgsiu tokias vietas Vilniaus istoriniame centre ir aplink senamiestį. Straipsnio pabaigoje rasite ir automobilių stovėjimo aikštelių žemėlapį.
- Peržiūros: 8075
Keičiant patalpų paskirtį gali tekti gauti visų sklypo bendraturčių sutikimus
- Autorius Kasparas Blotnys
Norint atlikti patalpų kapitalinį remontą ar keičiant jų paskirtį yra būtina gauti daugiau nei pusės pastato patalpų savininkų sutikimus. Tai yra suprantamas reikalavimas kuriuo apsaugomos jų teisės. Taip pat nėra pernelyg apsunkinamas ir patalpų, kurioms keičiama paskirtis ar atliekamas kapitalinis remontas, savininkas, kadangi reikalavimas yra pakankamai adekvatus. Tačiau tam tikrais atvejais dėl teisės aktuose esančių netikslumų, gali tekti surinkti ir visų žemės sklypo bendraturčių sutikimus.
- Peržiūros: 7128
Bendrojo plano keitimas: Kodėl ir kaip reikia grąžinti Vilniaus senamiestį pėstiesiems
- Autorius Kasparas Blotnys
Vilnius kenčia nuo transporto spūsčių, automobilių stovėjimo vietų trūkumo, neišvystyto visuomeninio transporto. Šiuo atveju spręsti reikia ne tik dažnai akcentuojamą miesto išdrikimo problemą, bet ir tris primirštus, tačiau esminius punktus – automobilių stovėjimo aikštelių įrengimo, prioriteto suteikimo pėstiesiems senamiestyje ir galiausiai – esminės visuomeninio transporto pertvarkos. Visa tai galėtų būti pradėta spręsti keičiant Vilniaus miesto Bendrąjį planą. Straipsnių ciklą pradėsiu apie tai, kodėl ir kaip reikėtų grąžinti senamiestį pėstiesiems.
- Peržiūros: 5235
Naudojimosi tvarka ar žemės sklypo dalies atidalinimas?
- Autorius Kasparas Blotnys
Dažnai susiduriame su situacijomis, kai mūsų klientai jau turi įsigiję ar nori įsigyti ne visą žemės sklypą, o tik jo dalį. Tokiais atvejais reikia labai aiškiai įvardinti galimas grėsmes ir rasti jų sprendimus, nes neišvengiamai teks turėti santykį su kitais žemės sklypo bendraturčiais. Yra trys situacijos sprendimo būdai – sklypo dalių atidalinimas, naudojimosi tvarkos parengimas arba galima tiesiog nedaryti nieko. Apie paskutinį variantą detaliau rašyti nereikia, nes kai parduodama sklypo dalis, kuri yra apibrėžta tik skaičių išraiška, paprastai reiškia, kad gali tekti įdėti labai daug pastangų ir pinigų, kol bet koks vystymas tokiame sklype bus įmanomas. Taigi, siekiant sukurti pridėtinę vertę, siūlome arba atsidalinti savo dalį, arba nustatyti naudojimosi žemės sklypu tvarką.
- Peržiūros: 16639
Projektuojant vienbutį namą gali tekti rengti, derinti ir viešinti projektinius pasiūlymus
- Autorius Kasparas Blotnys
Galiojančiame statybos techniniame reglamente „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ yra numatyta, kad visi vienbučiai ar dvibučiai gyvenamieji namai, kurių bendras plotas viršija 200 kvadratinių metrų, yra priskiriami visuomenei svarbių pastatų rūšiai. Tokia klasifikacija taikoma ne tik naujai statomiems, bet ir rekonstruojamiems namams, jei po rekonstrukcijos jų bendras plotas viršija tuos pačius 200 kvadratinių metrų. Tai reiškia, kad projektuojant vienbutį ar dvibutį namą teks atlikti projektinių pasiūlymų rengimo, viešinimo ir derinimo procedūras.
- Peržiūros: 6444
Laisvos valstybinės žemės prijungimas – kada tai leidžiama?
- Autorius Kasparas Blotnys
Miesto teritorijoje kiekvienas kvadratinis žemės metras yra vertingas – ne tik dėl „aro kainos“, bet ir norint sutalpinti projektuojamus pastatus ar automobilių stovėjimo vietas. Kartais tiesiog sklypo, kuriame stovi vienbutis namas, savininkai nori šiek tiek padidinti savo turimą žemę. Dažnai laisva valstybinė žemė, arba žemė kurioje nesuformuoti sklypai, gali būti vertinga tik prijungus ją prie greta esančio sklypo. Apžvelkime atvejus, kada tai įmanoma padaryti.
- Peržiūros: 11723
Šildymo rūšies pasirinkimas vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais
- Autorius Kasparas Blotnys
Dažnai klientai mums užduoda klausimą, kokią šildymo rūšį jiems reikėtų rinktis. Atsakymas atrodo paprastas – tai yra prioritetų ir skonio reikalas. Kartais vieną ar kitą šildymo rūšies pasirinkimą gali lemti ir techninės galimybės. Tačiau netgi patyrusius statytojus kartais nustebiname atsakydami, kad jie gali jungtis tik prie centrinių šilumos tinklų, nors dujų tinklai yra visai šalia jų sklypo. Šildymo rūšies pasirinkimą dažnu atveju lemia teritorijų planavimo dokumentai.
- Peržiūros: 4199
Privačių sklypų želdynuose panaudojimas sporto ir poilsio infrastruktūrai
- Autorius Kasparas Blotnys
Vilniaus miesto bendrajame plane numatytose želdynų funkcinėse zonose esantys privatūs sklypai – didelis galvos skausmas ir jų savininkams, ir visiems miestiečiams. Šiuose sklypuose negalima statyba, todėl verslui jie neteikia jokios ekonominės naudos. Tuo tarpu miesto jie taip pat nepuošia, kadangi dažniausiai būna netvarkomi ir negali būti panaudojami miestiečių reikmėms. Šią problemą galima būtų nesunkiai išspręsti, leidžiant panaudoti į želdynų plotus patenkančius sklypus sporto ir poilsio infrastruktūros plėtrai.
- Peržiūros: 4824
Projektiniai pasiūlymai ir specialieji reikalavimai. Detalus procedūrų aprašymas
- Autorius Kasparas Blotnys
Pastato projektavimas paprastai prasideda nuo projektinių pasiūlymų parengimo, suderinimo ir specialiųjų reikalavimų gavimo. Nuolat besikeičiant teisės aktams šių procedūrų svarba ir sudėtingumas smarkiai išaugo. Aplinkos ministerija nepateikia suprantamų išaiškinimų, todėl kiekviena savivaldybė ar kitos institucijos neretai ima kurti savas taisykles. Todėl paruošėme detalų vadovą kaip gauti specialiuosius architektūros reikalavimus Vilniaus mieste. Teksto pabaigoje rasite visų procedūrų schemą.
- Peržiūros: 11811
Savavališkai aptverta valstybinė žemė gali atnešti naudą valstybei
- Autorius Kasparas Blotnys
Šiuo metu žiniasklaidoje labai populiari tema – savavališkai užimti valstybinės žemės plotai. Daugeliui įsiminė ir Vilniaus mero parodomasis tujų pjaustymas Birutės gatvėje. Buldozeris ir grandininis pjūklas yra paprasčiausias ir įspūdingiausias sprendimo būdas. Tačiau jis nesprendžia problemos iš esmės. Be to, aptvertą valstybinę žemę galima paversti didele nauda valstybei ir savivaldybėms.
- Peržiūros: 5454
Senų detaliųjų planų problema ir jos sprendimai
- Autorius Kasparas Blotnys
Teisės aktai nenumato jokios galimybės panaikinti senus ir nebeaktualius detaliuosius planus. Lygiai taip pat nėra galimybės ir juos greitai keisti ar koreguoti. Tokie detalieji planai gali trukdyti ne tik vienbučio ar daugiabučio namo, bet ir mokyklos ar valstybinės svarbos objekto, tokio kaip tarptautinis oro uostas, statybai. Būtent todėl tai yra ne tik statytojų, projektuotojų, bet ir savivaldybių bei visos valstybės problema. Dėl jos stabdoma miestų plėtra, o regionai dar greičiau nyksta, nes investuotojams apsunkinamas naujų darbo vietų kūrimas.
- Peržiūros: 6744
Žemės sklypo paruošimas pardavimui
- Autorius Kasparas Blotnys
Gali būti sunku parduoti žemės ūkio paskirties sklypą, kuriam neatlikti kadastriniai matavimai, nepakeista paskirtis į tinkamą statybai, neaiški situacija dėl inžinerinių tinklų. Arba dar blogiau - dalinatės žemės sklypą su bendraturčiais, todėl parduodate tik jo dalį. Tokį žemės sklypą ar jo dalį parduoti galite, bet dažniausiai tik už mažą kainą, palyginus su ta, kokią gautumėte teisiškai jį sutvarkę ir paruošę pardavimui. Apžvelkime, kaip investuojant sąlyginai nedideles pinigų sumas galima iš esmės padidinti žemės sklypo, tinkamo investiciniam projektui, vertę.
- Peržiūros: 7492
Nekilnojamojo turto vystymo galimybių analizė arba svarbiausi parengiamieji darbai
- Autorius Kasparas Blotnys
Nekilnojamojo turto vystymo procesas dažniausiai prasideda nuo vizijos ir verslo plano. Tačiau be galo svarbus etapas, būtinas vizijos ir verslo plano sukūrimui, yra detali planuojamo vystyti žemės sklypo analizė. Turėdami patikimą informaciją apie vystymo galimybes galėsite ne tik priimti sprendimą dėl įsigijimo, bet galbūt įgysite ir papildomų argumentų derybose. Kartais net ir turint iš pirmo žvilgsnio visiškai nepatrauklų turtą, galima rasti būdų jo pagerinimui. Nekilnojamojo turto vystymo galimybių analizę galima parengti palyginus greitai ir nebrangiai, ji gali padėti sutaupyti daug pinigų bei laiko.
- Peržiūros: 7409