Publikacijos

Norint atlikti patalpų kapitalinį remontą ar keičiant jų paskirtį yra būtina gauti daugiau nei pusės pastato patalpų savininkų sutikimus. Tai yra suprantamas reikalavimas kuriuo apsaugomos jų teisės. Taip pat nėra pernelyg apsunkinamas ir patalpų, kurioms keičiama paskirtis ar atliekamas kapitalinis remontas, savininkas, kadangi reikalavimas yra pakankamai adekvatus. Tačiau tam tikrais atvejais dėl teisės aktuose esančių netikslumų, gali tekti surinkti ir visų žemės sklypo bendraturčių sutikimus. 

Statybos įstatymo 27 str. 5 d. 4 p. įtvirtinta, kad vienas iš statybą leidžiančiam dokumentui gauti būtinų dokumentų yra žemės sklypo bendraturčių rašytinis sutikimas, jeigu žemės sklypas jiems priklauso bendrosios nuosavybės teise, išskyrus atvejį, kai žemės sklypas bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso butų ir kitų patalpų savininkams ir yra priimtas jų sprendimas pagal šios dalies 7 punkte nustatytus reikalavimus. Šie reikalavimai yra būtent apie pastate esančių patalpų savininkų daugumos sutikimus.

Įsivaizduokite, kad nesutampa bent vienas ar daugiau patalpų ir žemės sklypo savininkų. Vadinasi, automatiškai atsiranda reikalavimas gauti visų 100 procentų žemės sklypo bendraturčių sutikimus. Ir visiškai nesvarbu, kad jau esate gavę daugumos patalpų savininkų rašytinius sutikimus pagal visus teisės aktuose numatytus reikalavimus. Praktikoje teko susidurti su sklypais, kurie turi daugiau nei vieną dešimtį bendraturčių, iš kurių kai kurie net nevaldo nuosavybės teise jokių patalpų. Gauti visų jų sutikimus gali būti fiziškai neįmanoma dėl įvairiausių priežasčių – pradedant gyvenimu užsienyje ir baigiant paprasčiausiu noru pasipelnyti.

Nereikia pamiršti, kad kalbama tik apie tam tikros patalpos paskirties keitimą, pavyzdžiui negyvenamųjų patalpų pastogėje pavertimą gyvenamosiomis, ar kapitalinį remontą nekenkiant namo konstrukcijoms. Tai reiškia, kad dažniausiu atveju žemės sklypui tai neturės absoliučiai jokios reikšmės. Gauti visų sklypo bendraturčių sutikimus būtų proporcingas reikalavimas nebent keičiant viso pastato paskirtį ar didžiosios namo patalpų dalies paskirtį, dėl ko gali atsirasti reikalavimas keisti ir viso pastato paskirtį. Visais kitais atvejais namo patalpų savininkų daugumos sutikimai jau yra pakankamas saugiklis.

Neseniai su analogiška situacija susidūrė ir mūsų klientas, norėdamas įsirengti butą vietoje palėpėje esančių negyvenamųjų patalpų ir gavęs daugumos namo patalpų savininkų sutikimus pagal visus teisės aktų reikalavimus. Pasirodo, kad tiek Statybos inspekcija, tiek ir Aplinkos ministerija neoficialiai sutinka, kad reikalavimas gauti visų sklypo bendraturčių sutikimus yra neadekvatus ir rengiant teisės aktus buvo palikta nelogiškų apsunkinimų statytojui. Būtent dėl šios priežasties pateikėme Aplinkos ministerijai prašymą dėl teisės aktų pataisymo. Tikimės, kad į tai bus sureaguota tinkamai.

Papildyta 2018-02-09:

Gautas Aplinkos ministerijos atsakykas į mūsų kreipimąsį. Apie tai skaitykite ČIA.

Kasparas Blotnys yra UAB "Miesto plėtra" teisininkas, kurio specializacija - teritorijų planavimas ir nekilnojamojo turto vystymas.

UAB "Miesto plėtra"

+370 687 21721

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Susisiekite su mumis...