Publikacijos

Šaltajam metų sezonui artėjant į pabaigą dažnam kyla minčių apie sodybos įsigijimą ar statybą. Idealu, jei pirksite sodybą su jau pastatytais ir Jūsų poreikius tenkinančiais pastatais. Dažniausiai sodybos pastatų remontas ar rekonstravimas nėra labai sudėtingi nei projektavimo, nei statybos prasme. Tačiau vis labiau augantys pastatų energinio naudingumo reikalavimai naujų svajonių sodybos pastatų statybą gali gerokai pabranginti.

Jei norite statyti šiuolaikinį namą, tinkamą gyventi visus metus ir aprūpintą moderniomis inžinerinėmis sistemomis, turbūt nenustebsite, kad jis turės atitikti aukštus energinės klasės reikalavimus. Tačiau nemažai žmonių sodybą įsivaizduoja kaip vasarnamį, kuriame gyvenama tik šiltuoju metų laiku, o vėlyvą rudenį ar žiemą apsilankoma tik retomis progomis. Toks namas galėtų būti statomas iš medžio – karkaso ar rąstų, pernelyg daug dėmesio nekreipiant į sienų ar langų šilumos varžą bei kitas savybes.

Tačiau čia gali laukti siurprizas – bet koks naujai projektuojamas gyvenamasis namas turi atitikti A+ energinės klasės reikalavimus. Vadinasi, svajonė nebrangiai pasistatyti malkomis kūrenamą trobą gali ir likti tik svajone, nes tikrai ne kiekvienas gali ir nori sau leisti visus aukščiausius efektyvumo standartus atitinkančio namo statybą. Be to, jei sodyba bus daugiausiai naudojama šiltuoju metų laiku, tai jau galima laikyti ne tik žmogaus vertimu įsigyti tai, ko jam visiškai nereikia, bet ir gamtos tarša bei resursų švaistymu. Juk aukšto energinio naudingumo namui reikalinga daug daugiau medžiagų ir įrenginių, kai tuo tarpu paprastas medinis namas gali būti pastatytas iš ekologiškų ir greitai atsinaujinančių medžiagų. Be to, statant aukščiausio energinio naudingumo pastatą gali tekti mažinti langus ar priimti kitus sprendimus, kurie gali gerokai sumažinti jo patrauklumą.

Išeitis kai kuriais atvejais yra – projektuoti ne gyvenamosios paskirties, o poilsio paskirties pastatą, pavadinant jį vasarnamiu. STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ numatyta, kad energinio naudingumo reikalavimai netaikomi poilsio paskirties pastatams, naudojamiems ne ilgiau kaip keturis mėnesius per metus. Svarbu atkreipti dėmesį, kad remiantis galiojančiu Žemės naudojimo būdų turinio aprašu, poilsio paskirties pastatai gali būti statomi tik Kitos paskirties Rekreacinių teritorijų naudojimo būdo žemės sklypuose. Tai reiškia, kad prieš pradedant vasarnamio projektavimo darbus būtina patikrinti, ar tokia žemės paskirtis ir naudojimo būdas yra leidžiami galiojančių teritorijų planavimo dokumentų. 

Apie tai į ką būtina atsižvelgti prieš perkant sodybą, skaitykite ČIA.

Kasparas Blotnys yra UAB "Miesto plėtra" teisininkas, kurio specializacija - teritorijų planavimas ir nekilnojamojo turto vystymas.

 

 

 

UAB "Miesto plėtra"

+370 687 21721

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Susisiekite su mumis...